Ankara Şehir Hastanesi'nde Dünya Kalp Günü etkinliği

Ankara Şehir Hastanesi ve Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği tarafından Dünya Kalp Günü dolayısıyla farkındalık etkinliği düzenlendi.

Ankara İl Sağlık Müdürü Mehmet Gülüm, burada gerçekleştirdiği konuşmada, farklı açıdan konuşmak istediğini söyleyerek kalbin vücutta eşi ve benzeri olmadığını belirtti. Gülüm, kalbin,"beden ülkesinin sultanı" olarak tabir edildiğini vurgulayarak, "Bize akıp giden zamanı, gelip geçip ömrü, hem vuruşuyla hem atışıyla hatırlatan, iyice kulak verdiğin zaman fısıldayan hususiyeti var bu anlamda da bence eşsiz bir organ. Kalbimize şu toz duman dünya içerisinde kalbimize kulak verelim, onu ihmal etmeyelim. Her anlamda kalbi iyi olanlardan olalım" dedi.

Farkındalık oluşturmak teşhis kadar önemli Ankara Şehir Hastanesi Kalp Damar Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Ali Özatik, kalp damar hastalıklarının bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de ölüm nedenlerinin başında yer aldığını vurgulayarak,

"Bizim hekim olarak öncelikli görevimiz teşhis ve tedavi ancak bunun yanında hastalıkların önlenmesi, toplumda bir farkındalık oluşturulması en az teşhis ve tedavi kadar önemlidir. Böylesine özel günler de toplumsal farkındalığın arttığı günler oluyor. Geçen hafta bir ilkokulu ziyaret etti ve geleceğimiz öğrencilerine bir konferans düzenledik ve duygularını resmetmesini istedik. Bu seviyede o farkındalığı oluşturmak çok önemli" diye konuştu. Kalp sağlığınız için düzenli spor yapın Önlenebilecek etkenler ve önlenemeyecek etkenler olduğunu aktaran Özatik, 

"En başta yaşımızın ilerleyişini durduramayız, genetik yapımızı değiştiremeyiz. Ama bazı faktörler var ki en az yüzde 50 etkili. Sigara içmeyebiliriz, beslenmemize dikkat edebiliriz ve düzenli spor yapabiliriz. Hepimizin bir spor salonuna gitmesi elbette uygun olmayabilir. Ama yürümek, mümkün olduğunca merdiven kullanmak çok basit şekilde size günlük aktivite sağlar ve kalp sağlığı açısından korunma sağlar" şeklinde konuştu. Rutin kontrolleri ihmal etmeyin Kalp hastalıklarının genelde 40'lı yaşlardan sonra artmakta olduğunu söyleyen Özatik bazı faktörlere bağlı olarak daha genç yaşta hastalarla da karşılaşmaya başladıklarını kaydederek,"

Özellikle 40'lı yaşlardan sonra belirli periyotlarla bir takım rutin kontrollerin yapılmasını öneriyoruz. Beslenme insanoğlunun en büyük keyiflerinden biri. Tam bir kısıtlama şeklinde değil ama dengeli beslenme elbette et de tüketeceğiz bir takım yağlara da vücudumuzun ihtiyacı var ama bunları sık aralıklarla tüketmeyeceğiz. Sık aralıklarla meyve, sebze, balık ve beyaz et ürünlerini tüketme yönünde dengeli beslenme sağlayabiliriz" ifadelerini kullandı. Ankara Şehir Hastanesi Koordinatör Başhekimi Op. Dr. Aziz Ahmet Surel de yaptığı konuşmada Kalp ve Damar Cerrahisi Derneğinin yerinin ayrı olduğunu belirterek programda emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

28.9.2019 - 41152

İlgili Diğer Yazılar
9 aylık Eflin, ilki 5 günlükken olmak üzere 2 kalp ameliyatıyla hayata tutundu
9 aylık Eflin, ilki 5 günlükken olmak üzere 2 kalp ameliyatıyla hayata tutundu
Türkiye
Türkiye'de 1 milyon 400 bin kalp yetmezliği hastası var
'Kalbiniz için iyi olan her şey beyniniz için de iyidir'
Hareketle gelen göğüs ağrısına dikkat
Hareketle gelen göğüs ağrısına dikkat
Ünlü kalp cerrahı Bingür Sönmez uyardı: Reçetesiz ilaçta
Ünlü kalp cerrahı Bingür Sönmez uyardı: Reçetesiz ilaçta 'ani kalp durması' riski
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?

 

[Hata Bildir]