İlk büyük ayrılıktır bebeği memeden kesmek!

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.Melike Özberk Koç bebekleri memeden kesme süreci konusunda önemli bilgiler verdi.

İlk büyük ayrılıktır bebeği memeden kesmek!
Biz anneler için gebelikte başlayan ''Acaba sütüm gelecek mi ? Bebeğimi emzirebilecek miyim ? '' kaygısı, bebeğimizbiraz büyüdükten sonrada ''Sütten nasıl keseceğim ? '' kaygısına dönüşebilmektedir.

Anne ile bebeğin fiziksel bağlanması anne rahmine düşüp göbek kordonunu oluşturacak ilk birkaç hücre ile başlıyor ve doğum sonrası emzirme ile farklı bir boyut kazanıp devam ediyor.

Bu güçlü fiziksel bağlanma beraberinde duygusal bağlanmayı da getirdiği için , çoğu defa emzirme sürecinin bitecek olması annede sanki anneliğinden bir şeyler yitip gidecekmiş gibi bir hüznüne sebep olabiliyor. Dönemlerden oluşan bu yaşam yolculuğunda emzirmenin de bir süreç olduğu,zamanı geldiğinde anne ve bebeğin emzirme ve emme eylemi ile hafızalarda tadı kalacak şekilde vedalaşabilmesi de gerekmektedir.

Hayatımızın pek çok alanında aktif yer tutan inanç sitemleri olan dinlerve sağlık ötürü denilebilecek tıp akademileri çoğunlukla ilk 6 ayı sadece anne sütü olmak üzere 2 yaş civarlarına kadar emzirmeyi tavsiye etmektedir.

Ben de mesleki tecrübelerim ve eğitimim ışığında hiçbir çocuğun anne sütünden mahrum kalmamasından yanayım ancak 2 yaş civarlarında anne ve bebeğe uygun zaman diliminde emzirmenin bitirilmesi taraftarıyım.

Zaman zaman sosyalmedyada,''Anne sütü çok faydalıdır, gerekirse ilkokula kadar hatta daha ötesi emzirilmelidir.'' gibi... yaklaşımlarını hem annenin hem de bebeğin ruhsal ve bedensel sağlığına uygun olabileceğini düşünmüyorum.

Eğer bebek bu döneminde kendi isteği ile daha az emmeye , memeyi sormamaya başlar ise siz de süreci destekleyin ve aklına getirmeyin. Bu anne ve bebek için en kolay olanıdır.Maalesef her zaman bu kadar kolay olmayabiliyor ve çocuk büyüdükçe daha da sık emmek ,memeden hiç uzak kalmamak isteyebiliyor.

Eğer anne olarak sütten kesmeye kesin karara vermiş iseniz,basit cümlelerle bir süre sonra memede süt biteceğini çocuğa anlatın. Sonraki süreçte emme aralarını olabildiğince açmaya çalışın. Bu dönem muhtemelen birkaç hafta sürecektir.

Kesin kararınızı verdiğiniz zaman gün belirleyin ve o gün hoş bir memeye '' bay bay'' partisi düzenleyebilirsiniz.Çocuklarda erişkinler gibi neden-sonuç ilişkisine önem verirler ve istediğinde biz ''bay bay'' yaptık yeterli bir açıklama olabilecektir.

Bu süreçte size eşlik edecek olan başta baba olmak üzerediğer aile bireylerinden mutlaka destek alın. Elbetteki ilk günler sık sık soracaktır, hatta belki ağlayacaktır. Ağlamanın bedensel ve ruhsal alanda bir toksin atma metodu olduğunu unutmayın !

Ağlayan çocuğunuza sık sık sarılın meme olmasa bile yanında olduğunuzu hissettirin. Bu yaklaşımla birkaç gün içindesormaları bitecek ve durumu kabul edecektir. Ağladığı için süreci yarım bırakır iseniz unutmayın ki bir daha ki deneme çok daha zor olacaktır.

Neleri yapmayalım: Anne'nin tatile çıkıp çocuğu başka bir aile büyüğüne bırakması ile olan memeden kesmek, çocukta terk edilme anksiyetesi oluşturabilir.

Meme ucuna sabır taşı,kekik yağı,acı biber ya da salça sürmek, ''Yara oldu'' diyerek bantyapıştırmak gibi.. davranışlar çocuğun güven duygusunu zedeler.

Memeyi bıraktırır iken biberon ile süt başlamak.Gece uyandığında biberon ile besleme, gereksiz kalori,diş çürükleri, ve reflü'ye neden olabileceği gibi ayrıca daha sonra da biberondan vazgeçirmek ayrı bir çabaya neden olacaktır.

16.7.2019 - 40326

İlgili Diğer Yazılar
Çocukların hayal dünyasına özel ameliyathane
Çocukların hayal dünyasına özel ameliyathane
'Hatalı sünnet yaşam boyu sorun yaratabilir'
Sıcak havalarda çocuklarda isiliğe dikkat!
Sıcak havalarda çocuklarda isiliğe dikkat!
Afra Eylül
Afra Eylül'den müjdeli haber
Sünnetin zamanlamasını doğru planlayın
Sünnetin zamanlamasını doğru planlayın
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?
Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?

 

[Hata Bildir]