Kusursuz Görünme Takıntısının Sonu: Bulimia

Çağımızı saran zayıf ve kusursuz görünme takıntısının yanı sıra aile ilişkileri de yeme bozukluğu hastalıkları olan bulimianın artmasına neden oluyor. Bulimia nevroza tanısı konmuş hastalarının pek çoğunun aile öyküleri incelendiğinde; sorunlu, sevgisiz ve iletişimsiz aile ilişkileri ortaya çıkıyor. Dolayısıyla ailelere önemli görevler düşüyor! Medical Park Samsun Hastanesi'nden Psikolog Mustafa Güral, yediklerini kusma olarak bilinen ve çok ciddi bir psikolojik hastalık olan bulimia nevroza ile ilgili bilgiler verdi

Kusursuz Görünme Takıntısının Sonu: Bulimia

Yeme dürtüsüne engel olamayıp çok fazla yemek yiyen ve sonrasında aldığı kilolardan kurtulmak için yediklerini kusanlar, bulimia nevroza hastası olarak kabul edilir. Son derece ciddi bir psikolojik hastalık olan bulimia nevroza, hayatı tehdit edecek boyutlara varabilir.

Daha çok Batı toplumlarında, diğer bir deyişle çekiciliğin zayıflıkla ilişkilendirildiği olduğu toplumlarda görülen bu hastalık aslında beden imajı ve kimlik arasında bir bağ kurulduğu durumlarda, genç kızlarda daha yaygın olarak ortaya çıkmaktadır. Ergenlik sonrası dönemde beden algısında, toplumun ve dış dünya öğelerinin etkisi yüksektir ki bu da çarpık düşüncelerin oluşumunda etkilidir. Bu kişilerde kilo alma veya şişmanlama veya vücut görünüşünde bozulmayla ilgili yoğun korkular mevcuttur.

Beden imajı, çocuğun kendi zihnindeki fiziksel görünümüdür. Beden imajının olgunlaşmasında bedenle ilgili tüm değerler, algılamalar ve duygular önemli yer tutarlar. Bu algı yaşamın erken dönemlerinden itibaren oluşmaya başlar; bebeklerde annelerini ve kendilerini keşifle başlayan bu yolculuk, çocukluk döneminde, çevredeki kişilerin, çocuğun nasıl göründüğüyle ilgili yaptıkları yorumlarla şekillenemeye devam eder. Ergenlik döneminde ise artık toplumun beden özelliklerine yönelik atıfları, ideal beden tanımlarına dair farkındalıklar başlamıştır.

Çevresel Dayatmanın Sonucu


Beden imgesiyle ilgili olumsuzluklar bu dönem kız ve erkek çocukları için çok önemli yer tutar. İçinde bulunduğumuz toplum da tv-gazete-dergi aracılığıyla güzellik ve ideal erkek-kadın görüntülerine yönelik özellikle ergen grubunda baskı oluşturabiliyor.

Yukarıda bahsi geçen bu durumlar bulimia hastalığını tetikleyen önemli faktörlerdir. Bunların yanı sıra hastalığın ortaya çıkmasını ve gidişatını etkileyen diğer faktörler ise; kültürel etkiler, arkadaş ve akran çevresi, vücuduna yönelik memnuniyetsizlik, ergenlik, çevresel pekiştireçler, duygusal kaçınma, depresyon, travma ve veya kayıp yaşantıları, egoya yönelik sarsıcı yaşam olayları, kişilik özellikleri, bireysel farklılıklar vb sayılabilir.

Bulimia nevroza başlangıcı büyük oranda ergenlik ve genç yetişkinlik evrelerinde olmaktadır ve hastaların büyük çoğunluğunu kadınlar oluşturur. Hastaların abartılı yeme davranışları olduğundan zayıf olmadıklarında şaşırılmamalıdır.

Hastalığa dürtü kontrol sorunlarıyla birlikte çeşitli duygu dalgalanmaları, madde kullanımı ve depresif nöbetlerin eşlik ettiği görülebilmektedir. Bazı durumlarda da kişilik bozukluğu, anksiyeteyle birlikte seyrettiğini biliyoruz. Ayrıca, depresyonla aralarında bağlantı olduğuna işaret eden çalışmalar azımsanmayacak kadar çoktur.

Aileler Dikkat!

Yeme bozukluğu, düşünce ve davranışlarda ortaya çıkan çarpıtılmış hatalı sistemi ifade eder ve kişinin, derindeki özyeterlilik ve kimlikle ilgili çatışmalarını çözmek ve bu problemlere bağlı kontrol duygusu kazanmak için bulunduğu çarpık bir girişimdir.

Psikolojik destek beden imajına yönelik egosintonik (benliğe uyumlu) olan algılarını destekleyen yeme davranışlarını ve inançlarını değiştirmeye yöneliktir. Bir yandan uygun olmayan yeme davranışları uygun olanlarla değiştirilirken, diğer yandan inançlar üzerine çalışılarak hatalı inançları değiştirilmeye çalışılır.

Bulimia nevroza tanısı konmuş hastalarının pek çoğunun aile öyküleri incelendiğinde, sorunlu aile ilişkileri göze çarpar. Ebeveynler tutum özellikleri açısından sevgisini göstermeyen, uzak ve talepleri reddeden özellikleriyle anılırlar. Dolayısıyla ailenin rolü çok önemlidir, bulimik hastaların aileleri çeşitli örüntüler sergileyebilir, bulimia nevrozanın gidişatını olumsuz etkileyebilecekleri davranış formları benimsemiş olabilirler, bu yüzden ailelerin de sağaltım aşamasında mutlaka bulunması gerekir.

Blumia Sorununun Başlangıç Belirtileri Nelerdir?


Yenileyen tıkınırcasına yeme epizodlarının (dilim) olması. Bu tıkınırcasına yeme epizodu aşağıdakilerden her ikisi ile belirlidir;


1. Aynı zaman diliminde ve benzer koşullarda çoğu insanın yiyebileceğinden hiç tartışmasız çok daha fazla miktarda olan yiyeceği belirli bir zaman diliminde (örn. herhangi bir 2 saatlik süre içinde) yeme


2. Bu epizod sırasında yeme kontrolünün kalktığı duyumunun olması (örn. yemeyi durduramayacağı ya da ne yediğini ya da ne kadar yediğini kontrol edememe duygusu)

Kilo almaktan sakınmak için, kendisinin yol açtığı kusma, laksatiflerin, diüretiklerin, lavmanların ya da diğer ilaçların yanlış yere kullanımı, hiç yemek yememe ya da aşırı egzersiz yapma gibi uygunsuz dengeleyici davranışlarda tekrar tekrar bulunma.

Tıkınırcasına yeme ve uygunsuz dengeleyici davranışların her ikisi de 3 ay süreyle ortalama olarak en az haftada iki kez ortaya çıkmaktadır.

Kendini değerlendirirken anlamsız bir biçimde vücudunun biçimi ve ağırlığından etkilenir. Bu bozukluk sadece Anoreksiya Nervoza epizodları sırasında ortaya çıkmamaktadır.Medical Park Samsun Hastanesi
0362 444 44 84

30.6.2010 - 1435

İlgili Diğer Yazılar
Şeker Bayramına Özel Diyet
Şeker Bayramına Özel Diyet
Glutatyon tedavisi, yaşlanma karşıtı uygulamaların ön sırasında
Glutatyon tedavisi, yaşlanma karşıtı uygulamaların ön sırasında
Natürel sızma zeytinyağı alzheimer
Natürel sızma zeytinyağı alzheimer'e karşı koruma sağlıyor
İzmir
İzmir'deki baskında kaçak sakatat ve pişmiş kelle ele geçirildi
Bağışıklık sistemini güçlendiren sebzeler ve meyveler
Bağışıklık sistemini güçlendiren sebzeler ve meyveler
Konuyla İlgili Sorular
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?
Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?

 

[Hata Bildir]