Mutlu yiyecekler, psikolojinizi belirliyor

Yemeklerle ilgili yapılan seçimler, ruhun rotasını belirleyebilir mi? Besinlerin psikolojimiz üzerindeki etkilerinin sınırları var mı?

Mutlu yiyecekler, psikolojinizi belirliyor
Vücudunuza giren her besinin ruhunuzda bir karşılığı, psikolojinizde bir etkisi ve iç dünyanızda bir anlamı vardır. Besinlerin içerikleri bedeninizi, bedeniniz ise ruhunuzu etkiler. Yediklerimiz ruh halimizi nasıl etkiler sorusunun cevabını, Reem Nöropsikiyatri Kliniğinden Nörolog Dr. Mehmet Yavuz anlatıyor.

BESİNLER PSİKOLOJİMİZE NASIL ETKİ EDER?

Ruh ve bedeni birbirinden ayrı düşünmek imkansızdır. Dolayısıyla beden sağlığına doğrudan etki eden besinlerin, ruh halimizi etkilemediğini düşünmek yanlış olur. Bu konuda yapılan birçok araştırma gösteriyor ki, vücuda giren besinler sadece organlar için değil, ruh üzerinde de belirleyici bir rol üstleniyor. Örneğin bazı besinler tüketildiğinde mutluluk hormonunu harekete geçirerek kişinin psikolojisini iyileştirmeye yardımcı olurken, bazı besinler özellikle de aşırı tüketimde çıkmaza sürüklüyor.

Endişeli ve huzursuz hissetmeye yol açan birçok besin, kan şekerinde de dengesizliğe sebep olarak kişinin daha sinirli hissetmesine yol açabiliyor.

UZUN SÜRE AÇ KALINCA NASIL SİNİRLENDİĞİNİZİ HATIRLAYIN

Aç kalmak özellikle de uzun süre aç kalmak, bazı kişiler için gerçekten de distopik bir durumdur. Çünkü bazı kişiler acıktığında kendisini ve duygularını kontrol edememeye başlar. Önce eller titrer, sonra sinirler gerilir. Kişi kendini oldukça gergin hisseder üstelik çevresindeki olaylara karşı toleransı düşer. Ayrıca kendini halsiz ve yorgun hisseder. Bunu kan şekerinin düşmesiyle açıklamak mümkündür. Çünkü beyin faaliyetleri glikoza ihtiyaç duymaya başlar. Şeker azaldıkça hem düşünce yeteneği zayıflar hem de duyguları kontrol etme mekanizmasının çalışması azalır.

İNSAN NE YİYORSA ODUR

Vücuda alınan her besin, beynin biyokimyasını etkileyecek farklı aminoasitleri harekete geçirir. Aminoasitlerin bazılarının görevi yatıştırmakken bazılarının görevi uyarmaktır. Örneğin hayvansal protein içeren gıdalar tüketildiğinde fenilalanin maddesi beyne iletilir ve noradrenalin aracılığıyla adrenaline dönüşür. Dolayısıyla çok fazla et tüketen kişilerin daha hareketli ve aktif olduğu gözlemlenmiştir.

Söz konusu karbonhidrat olduğunda ise triptofan maddesinin beyne iletilmesi sayesinde serotonin hormonu artmaya başlar. Bu durum kişinin kendini daha sakin, mutlu ve huzurlu hissetmesini sağlar.

ZARARLI BESİN, KÖTÜ RUH HALİ TAM BİR KISIR DÖNGÜ…

Kişilerin tükettiği zararlı veya besin değeri düşük gıdalar özellikle de yağ ve şeker oranı yüksekse kişinin duygularını olumsuz etkiler. Örneğin hazır ve paketlenmiş gıdalar kişiye geçici mutluluk sağlayabilir ancak etkisi kısa sürelidir ve uzun vadede kişinin olumsuz hissetmesine yol açar. Kişi kendini mutsuz hissettikçe zararlı besinlere daha çok yöneliyor. Şöyle ki, besin- duygu bağlantısı nörotransmiterler ile sağlanır. Tüketilen besinler sindirim sistemi aracılığıyla daha küçük yapı taşlarına dönüşüyor. Sonrasında ise beyne ulaşarak nörotransmiterlerin davranışlarını belirler.

Belli oranda protein tüketmek uyarıcı bir etki yapar çünkü dopamin salgılanır ancak çok fazla tüketildiğinde dopamin salgısı artar ve kişi kendini daha gergin hisseder. Dolayısıyla tüketilen besinin türü kadar tüketildiği miktar da çok önemlidir.


6.8.2019 1 - 40592

İlgili Diğer Yazılar
Şeker Bayramına Özel Diyet
Şeker Bayramına Özel Diyet
Glutatyon tedavisi, yaşlanma karşıtı uygulamaların ön sırasında
Glutatyon tedavisi, yaşlanma karşıtı uygulamaların ön sırasında
Natürel sızma zeytinyağı alzheimer
Natürel sızma zeytinyağı alzheimer'e karşı koruma sağlıyor
İzmir
İzmir'deki baskında kaçak sakatat ve pişmiş kelle ele geçirildi
Bağışıklık sistemini güçlendiren sebzeler ve meyveler
Bağışıklık sistemini güçlendiren sebzeler ve meyveler
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]