Resim Sayesinde Hastalığından Kurtuldu

Kayseri Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde rehabilite olan Cemile Uçar, resim sayesinde bipolar bozukluk rahatsızlığını atlattığını söyledi.

Kayseri Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde rehabilite olan Cemile Uçar, resim sayesinde bipolar bozukluk rahatsızlığını atlattığını söyledi. Uçar, "Nasıl bir tansiyon hastası sürekli ilaç kullanarak hayatına devam ediyorsa ben de hastalığımla hayatıma devam ediyorum ama onun hayatını yaşamıyorum " dedi. Türkiye'de 2006 yılında faaliyete geçen ve hemen hemen her ilde bulunan Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerinde, şizofreni, bipolar bozukluk, psikoz gibi ağır ruhsal hastalar için rehabilite hizmetleri veriliyor. Amaçları bu hastaları topluma kazandırmak olan merkezlerde rehabilite tedavisi, resim, müzik, spor gibi kültür-sanat faaliyetleriyle yapılıyor. "Benim gibi insanlar buralara gelsinler " 2014 yılında açılan Kayseri Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde rehabilite olan 650 civarında hasta da resim, müzik ve sporla rehabilite ediliyor. Yaklaşık 3 yıldır merkezde kursiyer olan bipolar hastası Cemile Uçar da, merkezde tedavi olanlardan.

Özellikle resim sayesinde hastalığını aştığını dile getiren Uçar, kendisi gibi olan hastaları merkeze davet ederek, "Burada aldığım eğitimler sayesinde hastalığım ne, kendi huyum ne ayırabiliyorum. Nasıl bir tansiyon hastası sürekli ilaç kullanarak hayatına devam ediyorsa ben de hastalığımla hayatıma devam ediyorum ama onun hayatını yaşamıyorum. Bizim hastalığımızda tembellik çok görülüyor. Birinden yardım almaya alıştığımız için bazı şeyleri kendimizi zorlayarak yapıyoruz. Ben de buraya ilk geldiğimde öyleydim ama sonra gördüm ki daha kolay yapabiliyorum. Her defasında bir adım daha ilerliyorum. O nedenle benim gibi insanlara tavsiyem her zaman isteklerinin gelmesini beklemesinler, kendilerini zorlasınlar. ve buralara gelsinler " diye konuştu. 650 hastanın yüzde 76 olan yatış oranı yüzde 11'e düştü Merkezin Sorumlu Hekimi Psikiyatrist Cana Kılıç da, kültür-sanat etkinlikleriyle rehabilite ettikleri 650 hastanın yatış oranlarının iki yılda yüzde 76'dan yüzde 11'e düştüğünü ifade etti. Hastalardaki olumlu değişimin, yakınları tarafından da fark edildiğini dile getiren Kılıç, "Eskiden evinden dışarı çıkmayan insanların bir kısmı işe başladı. Bir kısmı hobi faaliyetleriyle meşgul olmaya ya da başka alanlarda kendilerini geliştirmeye başladı.

Daha fazla toplumun içinde olmaya başladılar " dedi. Kişiye özel rehabilite Merkeze kayıt yaptıran hastaların neye ihtiyacı varsa ona göre hizmet sunduklarını kaydeden Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizler sadece sağlık hizmeti vermiyoruz. Genel anlamda hayatla ilgili pek çok sıkıntısıyla ilgili de mücadele etmesinde onlara destek oluyoruz. Takipteki hastalarımızı ay da bir arıyoruz. Gerektiğinde, hatta gerektiğinde değil hemen hemen herkesin evine gidiyoruz. Problemi ne, tedaviyi aksatan unsurlar neler, onları yerinde tespit etmeye çalışıyoruz. " 5 kursiyer memur oldu Kursiyerlerin bir kısmının hastalıkları nedeniyle eğitimlerini yarıda bıraktıklarına değinen Kılıç, isteyen kursiyerlerin okullarının bitirilmesi konusunda eğitim desteğinde bulunduklarını, bu destekle engelli KPSS'ye giren kursiyerlerden 5'inin memur olarak atamasının yapıldığını belirtti. Kursiyerler kendilerine rakip futbol takımı arıyor Spor eğitmeni Yahya Karadenk ise, kursiyerlere merkezde spor salonu hizmeti vermenin yanı sıra, Kayseri Büyükşehir Belediyesinin tahsis ettiği bir halı sahada haftada bir gün futbol oynadıklarını söyledi. Futbol takımlarının iddialı olduğunu vurgulayan Karadenk, "Hatta kendimize rakip aradığımızı bile söyleyebilirim. Kursiyerlerimizden ve yakınlarından gayet güzel, gayet olumlu geri dönüşler alıyoruz. İlk geldikleri zamandan sonraki 2-3 ay içerisinde hem rehabilite olmuş hem de kilo vermiş oluyorlar. Bu da tabi ki sağlıklarını olumlu etkiliyor " ifadelerini kullandı.

1.8.2018 1 - 34428

İlgili Diğer Yazılar
Bipolar Bozukluğu Olanlara Bahar Uyarısı
Bipolar Bozukluğu Olanlara Bahar Uyarısı
Bipolar Bozukluk Nedir?
Bipolar Bozukluk Nedir?
Kimler Bipolar Riski Altında?
Kimler Bipolar Riski Altında?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]