Uzmanından Kalp Damar Hastalıklarından Korunma Önerileri

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Aşkın Ali Korkmaz, kalp ve damar hastalıklarından korunmaya dair uyarılarda bulundu.

Uzmanından Kalp Damar Hastalıklarından Korunma Önerileri
Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Aşkın Ali Korkmaz, yaşam tarzında yapılacak ufak değişikliklerle kalp damar hastalıklarından korunmanın mümkün olabileceğini söyleyerek uyarılarda bulundu. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Aşkın Ali Korkmaz,  "Hareketsiz yaşam ve yanlış beslenme tarzı; kırmızı etin çok tüketilmesi, hamur işleri, tatlılar kalp ve damar hastalıklarına zemin hazırlıyor " dedi.

Kalp damar hastalıklarının tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer aldığını belirten Memorial Bahçelievler Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Aşkın Ali Korkmaz, Kalp Haftası nedeniyle önemli açıklamalarda bulundu. Hastalığın gelişmesinde rol oynayan genetik faktörlere dikkat çeken Doç. Dr. Korkmaz, "Anne, baba ve kardeşlerinde kalp damar hastalığı olan kişiler şanssızlar. Çünkü bunlar değiştiremeyeceğimiz risk faktörleri arasında. Diyabet, yine genetik geçişli hastalık. Yürüyüş, egzersiz ve beslenme ile diyabeti engelleyebiliyoruz. Bunun yanında değiştirilmesi elimizde olan risk faktörleri var. Bunların başında ise sigara geliyor. Beslenme tarzı da kalp ve damar hastalıkları üzerinde etkin rol oynar " diye konuştu.

"KADINLARDA GÖĞÜS AĞRISI GÖRÜLMEYEBİLİR "


Kadınların menopoz sonrası kalp ve damar hastalıkları riskiyle karşı karşıya kaldıklarını belirten Doç. Dr. Aşkın Ali Korkmaz, "Bu dönemde östrojenin yani, kadınlık hormonunun koruyucu etkisinin ortadan kalkması riski artırıyor. Biz 'erkeklerde kalp krizi daha çok görülüyor' diye düşünüyoruz ama yapılan çalışmalarda kadınlarda da bu riskin az olmadığı gösterilmiş. Erkeklerdeki gibi tipik göğüs ağrısı kadınlarda görülmeyebiliyor. Fiziki yorgunluk, çarpıntı, bitkinlik hissi, mide bulantısı şeklinde daha değişik bulgularla doktora gidebiliyorlar. Bazen ise bu bulgularla hastalık atlanabiliyor. O nedenle bu şikayetler olduğunda bir kardiyoloğa gitmek ve belli tahlilleri yaptırmak gerekiyor " ifadelerini kullandı.

Kadınlara menopoz sonrası hayat tarzlarını değiştirmeleri önerisinde bulunan Doç. Dr. Korkmaz, "Bu dönemde kadınlarda kemikler de zayıflıyor. Aktif sporlar yerine yürüyüşler yapılmalı ve beslenme tarzı da değiştirilmeli. Kemikleri besleyecek kalsiyumdan zengin gıdalar ve kalp sağlığımızı koruyacak Akdeniz Diyeti dediğimiz sebze ve meyve ağırlıklı beslenme tarzına diyetisyen desteğiyle başlanmalı " dedi.

"6-7 YAŞINDA KALP KRİZİ GEÇİREN ÇOCUKLAR VAR "

Damar sertliği ve kireçlenmesine bağlı süreçte 30-35 yaşlarında kalp damar hastalıkları görülebileceğini anlatan Doç. Dr. Korkmaz, 6-7 yaşlarında kalp krizi geçiren çocukların olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Maalesef 6-7 yaşlarında kalp krizi geçiren çocuklar var. Genelde biraz daha ileri yaşlarda yani ergenlik çağında aort kapak anomalileri, ritim problemleri, 30'lu yaşlarda da koroner damar problemlerine rastlıyoruz. Genç yaşta görülen kalp krizleri ölümcül sonuçlara yol açar. Bazen ise damar setliğinin yanı sıra doğumsal anomaliler de erken yaşlarda kalp krizlerine neden olabilir. Birtakım kalp ritim bozuklukları da gençlerde kriz yaratabilir. Aort damarla ilgili problemler de çok erken yaşlarda kalp krizini tetikleyebilir. "

EN GÜZEL SPOR YÜRÜYÜŞ

 Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Aşkın Ali Korkmaz, sabah saatlerinde yapılacak yürüyüşün belirli bir yaşın üzerinde riskli olduğu konusunda uyardı. Korkmaz şu tavsiyelerde bulundu:

"Bizim tavsiyemiz her yaşta yürüyüş yapılması. İlerleyen yaşlarda eklem problemleri ve fiziki kondisyonun azalması aktif spor yapılmasını engelliyor. Ama en güzel spor yürüyüş. Her gün düzenli olarak belli bir mesafede, tempolu yürüyüşler yapmak kalp ve damar sağlığımızı koruyor. Yürüyüş de postacı yürüyüşü adını verdiğimiz tempolu şekilde olmalı. Sabah saatleri belli bir yaşın üzerinde kalp krizi açısından riskli olabilir. Sabah saatlerinde kortizol hormonu vücutta yüksek seviyelerde oluyor. O yüzden biz 40 yaşın üzerindeki kişilerin sabah saatlerinde yapacakları sporu çok tavsiye etmiyoruz. Akşam saatlerinde ayağımıza rahat bir ayakkabı ve kıyafet giyip her gün düzenli yürüyüş yapmak hem iyi kolesterolü yükseltiyor, hem de diyabete yakalanmamızı zorlaştırıyor. Bunun yanı sıra fiziki kondisyonumuzu koruyarak kalbimizi güçlendiriyor. Kişi bir kalp krizi geçirse dahi bunu problemsiz atlatıyor. Eğer profesyonel sporlar yapılacaksa mutlaka bir kardiyologla görüşmek gerekiyor. "
 

8.4.2019 1 - 38929İlgili Diğer Yazılar
Çarpıcı araştırma: Erkekler maske takmaya daha az meyilli
Çarpıcı araştırma: Erkekler maske takmaya daha az meyilli
İftardan sonra art arda sigara yakmak kalp krizi ve ölüm riskini artırıyor
İftardan sonra art arda sigara yakmak kalp krizi ve ölüm riskini artırıyor
Koronavirüste ikinci dalga ne anlama geliyor, risk ne kadar büyük?
Koronavirüste ikinci dalga ne anlama geliyor, risk ne kadar büyük?
Koku ya da tat kaybı COVID-19 belirtisi olabilir
Koku ya da tat kaybı COVID-19 belirtisi olabilir
Koronavirüs testi: Türkiye
Koronavirüs testi: Türkiye'deki COVID-19 testleri ile ilgili neler biliniyor?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]